Átadták a ciszterciek száz éves, felújított könyvtárát

A könyvtár közösségi élményt ad, a könyveket forgató emberek pedig közösséget alkotnak - mondta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára november 20-án, a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium felújított könyvtárának átadóünnepségén.

Rétvári Bence emlékeztetett arra, hogy a gimnáziumi tanulók 23 százaléka egyházi fenntartású iskolába jár, emiatt a egyházak is felelősségét viselnek azért, hogy 10 év múlva a magyar értelmiség milyen gondolkodású lesz. Ebben nagy szerepet játszanak a könyvtárak, melyek az alapos tudás megszerzésére ösztönöznek.


\"Felszentelés\"


Az ünnepséget követően Dékány Árpád Sixtus zirci apát áldotta meg az intézmény könyvtárát.


Cser-Palkovics András (Fidesz) polgármester, az iskola egykori tanulója szerint a közösségi médiák és az okostelefonok sem képesek veszélyeztetni a könyvtárak létét. Orosz Ágoston, az intézmény igazgatója felidézte a könyvtár történelmét, amely a székesfehérvári jezsuita iskola indulásáig, 1774-ig nyúlik vissza. II. József 1786-ban feloszlatta az egyházi rendeket, így az értékes könyvek nagy része a pesti Egyetemi Könyvtárba került, a gyűjtemény kisebb része maradt meg. 1813-ben új korszak kezdődött az iskola életében, a ciszterci rend vette át az iskolát és a város egyik leggazdagabb könyvgyűjteményét hozta létre. Az iskolakönyvtár virágzó élete a második világháborúval kettétört, az 1948-as államosítás után a könyveket elhordták. 1961-től Tokody Mária és Vargha Tamásné vezette a könyvárat, amelyet 20 év után húszezernél több könyvvel adtak át utódaiknak. Jelenleg a könyvtárnak 40 845 kötete van, közülük muzeális értékű, a legrégebbi kötet 1742-ből származik.


MTI /MCOnet
Fotók: szekesfehervar.hu